Ważnym elementem historii Szklarskiej Poręby jest hutnictwo i jego rozwój w regionie. Pierwsza huta szkła powstała tutaj w połowie XIV w. Tradycję oraz rozwój tej dziedziny kontynuował w późniejszym czasie arystokratyczny ród Schaffgotschów. Na przestrzeni lat hutnictwo było wiodącą dziedziną tutejszej gospodarki. Powstawały nowe osady hutników, drwali oraz kurzaków, dzięki którym Szklarska Poręba stała się największą wsią Sudecką. Dziś z wielowiekową tradycją hutnictwa możemy zapoznać się w Leśnej Hucie, w której wciąż wykorzystuje się tradycyjne metody wyrobu szkła.
W tym samym czasie zaczęto dostrzegać walory przyrodnicze i rekreacyjne okolicznych terenów. Powstało wiele pensjonatów i ośrodków wypoczynkowych. Uroki górskich krajobrazów w szczególności upodobali sobie pisarze, malarze, rzeźbiarze, tak też powstała słynna kolonia artystów, której tradycje kontynuowane są dziś. Szklarska Poręba prawa miejskie uzyskała dopiero w 1959 r., jednak prawdziwym przełomem dla turystki było wybudowanie kolei linowej na Szrenicę w 1962 r. Od tego momentu miasto stało się znanym i cenionym kurortem turystycznym.
Integralną częścią Szklarskiej Poręby jest najwyżej położona w mieście dzielnica - Jakuszyce, gdzie znajdowała się leśniczówka wspominanego wcześniej rodu Schaffgotschów. Tam, wysoko nad poziomem morza, panuje specyficzny mikroklimat, porównywany przez znawców do klimatu alpejskiego. Sprzyja to niewątpliwie uprawianiu sportów zimowych. Może dlatego na Polanie Jakuszyckiej od lat odbywają się zawody narciarstwa biegowego oraz zawody biathlonowe o Puchar Świata. Jakuszyce są również doskonałym łącznikiem letnich szlaków turystycznych i rowerowych, a przepływająca tam rzeka Kamienna oddziela od siebie dwa pasma gór – Karkonosze i Góry Izerskie.
Warto wspomnieć, że Szklarska Poręba cieszy się od dawna dużym zainteresowaniem filmowców. Słynna scena z bykiem z filmu „ Jak rozpętałem II Wojnę Światową” była kręcona w bezpośrednim sąsiedztwie stoków izerskich. Inne produkcje, do których ujęcia powstały w górskiej miejscowości, to chociażby „Droga na Zachód”, „Sekret Enigmy” czy „Opowieści z Narnii”. Miasto oferuje turystom wiele ciekawych atrakcji, w tym zabytki, muzea, rozmaite szlaki turystyczne i trasy rowerowe. W regionie nie brakuje punktów widokowych oraz niezwykłych formacji skalnych. Fakt, że miasteczko położone jest między szczytami Karkonoszy i Izerów sprawia, że jest jeszcze chętniej odwiedzane przez turystów z Polski i zagranicy.
U podnóża Karkonoskich szlaków położony jest Ośrodek Olimp, obok którego przechodzi niebieski szlak, prowadzący do Schroniska pod Łabskim Szczytem, na Szrenicę i na Śnieżne Kotły. W pobliżu znajduje się również Wodospad Szklarki, Grób Karkonosza, Złoty Widok, z którego z łatwością dotrzemy na szlaki izerskie, gdzie położony jest drugi obiekt - Rzemieślnik. Czarny szlak, który znajduje się w pobliżu ośrodka pozwoli nam dotrzeć do Zakrętu Śmierci, Kopalni pirytów oraz na Wysoki Kamień. Ośrodki Olimp i Rzemieślnik to znakomita baza wypadowa, ośrodki są cenionym miejscem wypoczynku, zarówno przez rodziny z dziećmi, jak również grupy sportowe czy biznesowe.
Dla wszystkich ceniących aktywny wypoczynek, kochających sport, zafascynowanych przyrodą, historią i sztuką, Szklarska Poręba będzie najlepszym miejscem do realizacji pasji, źródłem inspiracji, gwarancją udanego odpoczynku i dobrą okazją, by poprzez kontakt z naturą, spotkać się z samym sobą.
Ewa Kozicka
Kierowniczka ośrodków w Szklarskiej Porębie