Zacznijmy od kwestii podstawowych – uprawianie sportów zimowych wcale nie oznacza negatywnych skutków zdrowotnych. Wręcz odwrotnie! Przy odpowiednim przygotowaniu, nakryciu głowy i zastosowaniu odzieży termoaktywnej tego typu aktywność może przynieść niezliczone korzyści dla naszego zdrowia. Wystarczy jedynie wykonać ten pierwszy krok i wyjść ze strefy komfortu. A co czeka na nas po drugiej stronie?
Przebywanie w niskich temperaturach, podobnie jak morsowanie, zwiększa odporność organizmu i ogólną witalność, co pozwala ustrzec się przed przeziębieniem i wieloma innymi dolegliwościami. Ruch na świeżym powietrzu poprawia naszą wydolność, a że większość sportów zimowych uprawiana jest na terenach górskich, gdzie powietrze jest rzadsze a ciśnienie niskie, oddychamy bardziej wydajnie i dotleniamy organizm wspomagając pracę płuc i serca. To niemal gotowy przepis na świetne samopoczucie.
Narciarstwo i snowboard to sporty, które angażują prawie wszystkie partie mięśni, dzięki czemu możemy poprawić naszą sylwetkę, kondycję oraz spalić ogromną ilość kalorii. Dodatkowo, podczas wysiłku fizycznego wydzielają się hormony szczęścia, polepszając nasz nastrój, co ma niebagatelne znaczenie, zwłaszcza zimą. Sport to nie tylko trening dla ciała – początkowe niepowodzenia, problemy z koordynacją, upadki i obolałe mięśnie uczą samodyscypliny i wytrwałości, a przezwyciężenie własnych słabości kształtuje nasz charakter i czyni nas lepszymi.
W Polsce znajduje się wiele terenów narciarskich przeznaczonych zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych miłośników szusowania po śniegu. Łączna długość tras zjazdowych wynosi ok. 500 km. Wybór jest ogromny i nie sposób polecić wszystkiego, ale kilka miejsc zasługuje na szczególną uwagę:
Zakopane – stolica polskich Tatr to raj dla miłośników sportów zimowych. Kasprowy Wierch, Gubałówka, Harenda czy Polana Szymoszkowa oferują nie tylko fantastyczne warunki do jazdy, ale także zapierające dech w piersiach widoki. Do tego Zakopane oferuje chyba najwięcej możliwości spędzania wolnego czasu i na wszelkie sposoby stara się rozpieszczać przybywających do niego tłumnie turystów.
Szklarska Poręba – bez wątpienia jeden z najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Polsce. W przepięknej scenerii Karkonoszy, znajdują się krótkie i łatwe trasy zjazdowe, idealne dla rodzin z dziećmi. Na Szrenicy panuje specyficzny mikroklimat porównywalny do alpejskiego a część tras jest oświetlona, co umożliwia jazdę nawet do późnych godzin wieczornych.
Bieszczady - choć bardziej znane z letniej turystyki górskiej, swym urokiem przyciągają również entuzjastów zimy. Cisza, spokój i dzika przyroda to idealne miejsce dla tych, którzy cenią sobie zimowy wypoczynek z dala od zgiełku. Wysokie Bieszczady są raczej poza zasięgiem większości narciarzy, ale w niższych partiach znajdziemy wiele propozycji tras dla początkujących lub średnio zaawansowanych.
Choć zima może wydawać się wymagająca, warto dostrzec w niej potencjał i możliwości. Za moment ferie – najlepsza okazja na to, by przekonać się do zimy. Bez względu na to, czy preferujecie narty, snowboard, czy piesze wędrówki, zimowy urlop w górach może wnieść w Wasze życie nową jakość, energię i powiew świeżości. A jeśli daliście się namówić do spędzenia czasu w którymś z opisanych miejsc, gorąco zachęcamy do skorzystania z bazy noclegowej Centrum Usług Logistycznych.
OSW Dafne Zakopane
ZOSW w Szklarskiej Porębie
www.szklarska-poreba.cul.com.pl
OSW Jawor Polańczyk