Centrum Usług Logistycznych
Lokalizacja
Morze
Dziwnów
Jurata
Szczecin
Świnoujście
Ustka
Góry
Polańczyk
Szklarska Poręba
Zakopane
Miasta
Poznań
Warszawa
Wrocław
Dowolna lokalizacja
Przyjazd
Wyjazd
Dorośli
1 dorosły
2 dorosłych
3 dorosłych
4 dorosłych
Dowolna liczba
Dzieci
1 dziecko
2 dzieci
3 dzieci
Bez dzieci
W stolicy paprykarza

W stolicy paprykarza

  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Szczegóły aktualności
21 lutego 2023

Wodząc wzrokiem po mapie Polski w poszukiwaniu wymarzonego celu podróży, zatrzymujemy się na Szczecinie. Można by odnieść wrażenie, że miasto to na tle innych polskich aglomeracji odgrywa rolę poboczną, drugoplanową, niczym Krzysztof Jarzyna w kultowym „Poranku kojota”. Otóż nic bardziej mylnego. Destynacja to może nieoczywista i mniej popularna niż Warszawa czy Trójmiasto, ale to miejsce ma bardzo wiele do zaoferowania, nie tylko w szczycie sezonu turystycznego.

Wielu naszym krajanom Szczecin kojarzy się głównie z paprykarzem, czyli legendarnym przysmakiem na bazie ryb z dodatkiem ryżu, cebuli, przypraw i pulpy pomidorowej. Na przestrzeni lat sława paprykarza sięgnęła daleko poza granice kraju a sama konserwa stała się swoistą wizytówką miasta. W 2020 roku na Łasztowni przy Placu Gryfitów w Szczecinie stanął nawet pomnik Paprykarza Szczecińskiego, lecz niedługo potem, na polecenie Miejskiego Konserwatora Zabytków, został zdemontowany. Podobno ma wracać w sezonie letnim jako instalacja tymczasowa, ale póki co musimy obejść się smakiem.

Tymczasowego charakteru na pewno nie ma nowoczesny budynek Filharmonii Szczecińskiej, zaprojektowany przez studio architektoniczne Barozzi Veiga z Barcelony. Ten przepiękny gmach, uhonorowany wieloma nagrodami, stanowi obowiązkowy punkt wycieczki po Szczecinie. Niesamowite walory wizualne to nie jedyny wabik. Uwagę przykuwa też bogata oferta kulturalna filharmonii, która poza koncertami symfonicznymi prowadzi chociażby edukacyjne warsztaty dla dzieci. W budynku znajduje się do tego przestrzeń galeryjna, kawiarnia i sklepik z płytami. To wyjątkowe miejsce na światową skalę.

Kluczowe miejsce na turystycznej mapie Szczecina zajmuje znajdujący się nieopodal Filharmonii Zamek Książąt Pomorskich. Ta okazała budowla z czasów renesansu, będąca niegdyś siedzibą rodu Gryfitów, pełni dziś rolę centrum kulturalnego a zapełnione po brzegi kalendarium wydarzeń zachęca turystów mnogością wystaw, projekcji filmowych, wykładów i spektakli teatralnych.

Stąd już tylko rzut beretem do Wałów Chrobrego, zwanych niegdyś Tarasem Hakena. Ten półkilometrowy zabytkowy deptak na skarpie wzdłuż Odry to nie tylko miejsce na niezapomniany spacer, ale też fantastyczny punkt widokowy, z którego można podziwiać m.in. szczeciński port, pobliskie wyspy, podświetlone nocą Dźwigozaury i niezwykle malowniczą panoramę miasta.

Szczecin nie bez kozery nazywany jest zielonym Paryżem Północy. Ilość parków i terenów zieleni w obrębie miasta jest doprawdy imponująca. Park Kasprowicza, Park Żeromskiego, Cmentarz Centralny, Las Arkoński czy Puszcza Bukowa to tylko niektóre z tych miejsc. Porównanie do Paryża wzięło się natomiast z XIX-wiecznej koncepcji urbanistycznej Śródmieścia, wzorowanej na układzie architektonicznym stolicy Francji, którego charakterystyczną cechą są gwiaździste place i promieniście rozchodzące się ulice. Doskonale widać to na zdjęciach z lotu ptaka lub zachowanych planach miasta.

Na mapie Szczecina nie zobaczymy jednak tego co pod ziemią, a tam kryje się kolejna ciekawa atrakcja. To Podziemne Trasy Szczecina, czyli udostępnione dla turystów fragmenty schronu przeciwlotniczego  i przeciwatomowego, w którym zwiedzający mogą odbyć swoistą podróż w czasie: od II wojny światowej poprzez okres zimnej wojny aż do czasów PRL-u. Każda trasa to inna tematyka i oddzielna wystawa.

Planując wycieczkę do Szczecina warto rozważyć dłuższy pobyt, ponieważ atrakcji jest tu na tyle dużo, że nie sposób zobaczyć wszystkiego w jeden dzień. Absolutne minimum to wyprawa na weekend, ale i ona może pozostawić w nas niedosyt. Poszukującym noclegu gorąco polecamy Hotelik Słowiański – kameralny obiekt noclegowy z portfolio Centrum Usług Logistycznych. Hotelik zlokalizowany jest w samym centrum Szczecina, niedaleko Placu Zwycięstwa i Bramy Portowej, w bliskiej odległości od dworca PKP i PKS. Pokoje są skromnie urządzone, ale przytulne, a ceny przystępne - zaczynają się już od 115 zł za pokój 1-osobowy z umywalką. Nocleg w pokoju z łazienką to wydatek rzędu 170 zł a 2-osobowe pokoje typu studio można wynająć już za 250 zł za noc. 

Hotelik Słowiański to znakomita baza wypadowa do zwiedzania Szczecina a samo miasto stanowi niewyczerpane źródło legend, widoków, przygód i inspiracji.

 

Hotelik Słowiański
ul. Potulicka 1
70-233 Szczecin
+48 91 812 54 61

Nasze najlepsze oferty

mobile nav bg
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij